Ups Nedir

Detaylı Ürün ve Bilgi İçin Lütfen

Ups Nedir adresini ziyaret ediniz.

UPS Nedir?

Ups Hakkında;

Teknolojinin ilerlemesi ve hayatımızdaki kritik yüklerin sayısının artması ile ihtiyaç duyulan saf ve temiz enerjinin sağlanmasındaki en önemli ve etkin oyuncudur Kesintisiz Güç Kaynakları. Ups Türkçe anlamı (Kesintisiz güç kaynağı) veya KGK - İngilizce olarak Uninterruptible Power Supply Kelimesinin kısaltılmış başharflerini içeren yüksek teknoloji ürünü gelişmiş bir elektriksel dengesizliklerden korunma aracıdır.

Ups; Günümüzde yaygın kullanımı giderek artan Enerji ihtiyacı ve gelişen teknolojinin beraberinde getirdiği hassas elektronik cihazlar için olmazsa olmaz bir teknoloji harikasıdır. Bugün ülkemizde ve dünyada Kesintisiz güç kaynakları (KGK) UPS Sistemi kullanılmayan bir alan neredeyse kalmamıştır. Kesintisiz elektrik ihtiyacı tüm sektörler için bir ihtiyaç haline gelmiştir. Kesintisiz güç kaynağı (UPS) anlamından da çıkarılabileceği gibi elektrik gücünü elektrikle çalışan bir aygıta elektrik kesintisinin yaşandığı durumlarda içerisinde bulunan kuru akü grubu vasıtası ile non stop enerji vermeye devam eden sistemlerdir. Bu noktada non-stop enerji akışının devam etmesi bir güç kaynağı sistemi için çok büyük önem arz etmektedir.

Aksi durumda elektrik kesintisinde bağlı olduğu elektronik cihaza kesintisiz enerji sağlayamayan bir UPS Sistemi asıl işlevini yerine getirmemiş sayılır. Kesintisiz guc kaynaklari farklı güç ve teknolojilerde üretilebilir. Aşağıda bu hususlara değinilmiştir. Online U.P.S. sistemleri güvenli enerji temini konusunda en etkili teknolojiye sahiptir. Kesintisiz guc kaynaklari sürekli devrede kalırlar ve elektrik kesintilerin de, kesintinin yük tarafından hissedilmesini engeller. Bunun dışında şebekede meydana gelebilecek dalgalanmalardan, istenmeyen bozucu etkilerden yükü korur.

Teknolojinin ilerlemesi ve hayatımızdaki kritik yüklerin sayısının artması ile ihtiyaç duyulan saf ve temiz enerjinin sağlanmasındaki en önemli ve etkin oyuncudur Kesıntısız Guc kaynakları. Sürekli devrede kalırlar ve elektrik kesintilerin de, kesintinin yük tarafından hissedilmesini engeller. Bunun dışında şebekede meydana gelebilecek dalgalanmalardan, istenmeyen bozucu etkilerden yükü korur. Kesintisiz Güç Kaynagı (U.P.S.) Çeşitleri Nelerdir? Off-line cihazlar (Regülasyonsuz) Bu teknolojiye sahip cihazlar, şebekeyi yüke direkt olarak verir. Genel anlamda yükün direkt olarak şebekeden beslenmesidir. Ancak şebekede meydana gelebilecek kesintilerde aküler yükü beslemeye başlar. Dolayısıyla yükler elektrik kesintisini hissetmeyecektir. Şebekeyi direkt yüke aktarması dolayısıyla şebekede meydana gelecek bütün bozulmaları yük hissedecektir. Line-Interactive Cihazlar (Regülasyonlu) Off-line olarak bahsedilen KGK'dan farklı olarak şebeke yüke bir miktar düzeltilerek aktarılır.Ancak Online KGK'lar kadar yeterli düzeyde regülasyon yapılamamaktadır. Bunun dışında off-line cihazlardan bir farkı yoktur. Online Cihazlar Statik Kesintisiz Güç Kaynakları Ana hatları ile Statik Kesintisiz Güç Kaynakları şu şekilde çalışırlar; Şebekeden elde edilen AC enerji, doğrultucu kısmında doğrultularak DC enerjiye dönüştürülür. Elde edilen DC enerji ile akü grubu beslenir. Akü grubundan ve doğrultucudan alınan DC enerji, evirici kısmında tekrar AC enerjiye çevirilir ve yük beslenir. Şebeke kesildiği zaman, zaten aküler sürekli devrede olduğu için hiçbir şekilde kesinti yaşanmaz. Dinamik Kesintisiz Güç Kaynakları Dinamik tip kesintisiz güç kaynaklarında statik tip güç kaynaklarının çıkışında bir motor/generator bulunmaktadır. Çıkış motor çıkışı olduğu için elde edilen sinüs ideale yakındır. Bu tip güç kaynakları büyük endüstriyel tesisler ve kritik uygulamalarda kullanılmaktadır.

UPS (Uninterruptible Power Supply) The Ups About

A device that provides battery backup when the electrical power fails or drops to an unacceptable voltage level. Small UPS systems provide power for a few minutes; enough to power down the computer in an orderly manner, while larger systems have enough battery for several hours. In mission critical datacenters, UPS systems are used for just a few minutes until electrical generators take over.

UPS systems can be set up to alert file servers to shut down in an orderly manner when an outage has occurred, and the batteries are running out.

Surge Suppression and Voltage Regulation

A surge protector filters out surges and spikes, and a voltage regulator maintains uniform voltage during a brownout, but a UPS keeps a computer running when there is no electrical power. UPS systems typically provide surge suppression and may provide voltage regulation. See surge suppression.

Standby and Line Interactive

A standby UPS, also called an offline UPS, is the most common type of UPS found in a computer or office supply store. It draws current from the AC outlet and switches to battery within a few milliseconds after detecting a power failure.

The line interactive UPS interacts with the AC power line to smooth out the waveforms and correct the rise and fall of the voltage.

Online UPS

The online UPS is the most advanced and most costly UPS. The inverter is continuously providing clean power from the battery, and the computer equipment is never receiving power directly from the AC outlet. However, online units contain cooling fans, which do make noise and may require some location planning for the home user or small office.

ups nedir

All UPS systems switch to battery when the power fails. The difference is how they handle the power under normal circumstances. Standby units provide limited attenuation whereas line interactive systems will adjust the voltage and smooth out bad harmonics. Online systems are constantly regenerating clean power. (Diagrams courtesy of MGE UPS SYSTEMS.)

online-ups

When the power goes off, the unit on the right will keep more equipment running for a longer time than the one on the left, because the battery is larger. Battery size is an important criterion when selecting UPS systems.

ups-back


Anasayfa ya Geri Dön | Ups Nedir ? | Kesintisiz Güç Kaynağı Nedir ? | Ups Fiyatları | Ups Fiyat | Ups Seçimi | İletişim